Хто я? Я твій постійний супутник. Я твій найкращий помічник і найважчий тягар. Я штовхатиму тебе вперед або тягнутиму назад.

Я слуга всіх великих людей і всіх невдах. Завдяки мені великі люди стали великими, а невдахи – невдахами. Можеш налаштувати мене на щось творче, а можеш – на руйнівне. Мені однаково.

Прибереш мене до рук, навчатимеш мене – покладу тобі до ніг весь світ. Даватимеш мені волю – я тебе знищу!

То хто ж я?

– Твоя звичка! Яка будує або руйнує!

Звичка – це те, що ми робимо знову і знову. Але переважно ми навіть не усвідомлюємо, що маємо звичку: діємо на автоматі і край.

Деякі звички хороші: регулярний спорт, планування наперед, ставлення до інших з повагою.

Деякі- погані: налаштовуватись на негатив, відчувати меншовартість, обвинувачувати інших.

А деякі- нейтральні: приймати душ увечері, а не вранці, присмачувати собі страви перцем, робити вправи під музику.

Залежно від того, які наші звички, вони нас будують або руйнують. На щастя наші звички не є сильнішими за нас, тому ми можемо їх змінити. Це не завжди легко, але завжди можливо. Джон Драйден сказав: «Спочатку ми формуємо звичку, потім звичка формує нас».

Шон Кові пропонує сім звичок високоефективних людей, спільних для всіх щасливих та успішних людей у світі:

  • Займай проактивну позицію.

Будь відповідальним за своє життя. Люди з проактивною позицією приймають рішення на основі своїх цінностей. Вони думають перш ніж діяти, зберігають спокій та самовладання; здатні не ображатись; беруть на себе відповідальність за власні рішення; думають перед тим, як діяти; знаходять спосіб рухатись далі; зосереджуються на тому, на що можуть вплинути.

Натомість, займати реактивну позицію – це те саме, що віддати комусь дистанційний пульт до власного життя і сказати: «Ось, можеш перемикати мій настрій, коли заманеться». Вони легко ображаються, винуватять інших, критикують і нарікають, чекають поки з ними щось станеться.

  • Починаючи, думай, що вийде!

Визнач своє призначення і свої цілі в житті. Йдучи до своїх цілей, вір у те, що в тебе все вийде. А також оточи себе людьми, які вірять в тебе, та підтримують тебе,бо твоє майбутнє сильно залежить від оточення.

  • Першою чергою- першочергове.

Навчись розставляти пріоритети і робити головне. Не відкладай важливі справи в довгий ящик. Роби вже, маленькими кроками, але роби! Перестань догоджати усім. Умій відмовити. Виходь із зони комфорту, у зону відваги – роби те, чого боїшся, те чого не пробував, щось нове та незнайоме.

  • Думай про виграш для всіх.

Думати про виграш для всіх – це таке ставлення до життя, такий спосіб мислення, коли кажеш: «Я виграю і ти виграєш». Не «або ти, або я», а «ми обоє».

Якщо ти людина з великим серцем, віддано допомагаєш іншим, ділишся своїм визнанням з іншими,- ти притягуватимеш друзів, як магніт.

Мислення, в дусі виграшу для всіх сповнить твоє серце радісними думками. Воно дасть тобі впевненість і огорне світлом.

  • Старайся зрозуміти інших, потім шукай розуміння.

Інакше кажучи, спочатку слухай, потім говори. Чому ж ця звичка ключова у спілкуванні? Бо людина у своєму серці найдужче прагне, щоб її зрозуміли. Слухати треба очима і серцем, а не тільки вухами. Адже ми багато сприймаємо інформації через жести, міміку та емоції. Тому, якщо хочеш сказати щось важливе, то краще зустрітися наживо. І пам’ятай: у тебе два вуха і один рот- тож уживай їх відповідно.

  • Знаходь синергію.

 «Як мало ми можемо самі, як багато ми можемо разом» Гелен Келлер.

Синергії досягають, коли двоє чи більше людей працюють разом, щоб досягнути кращого результату, ніж їм би вийшло поодинці. Саме тут можна сказати, що 1+1=3, адже ми підсилюємо один одного в рази, особливо це помітно у великих сім’ях чи компаніях.

  • Роби паузи. Бери час на себе.

Чи доводилось вам бодай коли-небудь відчувати стрес, спустошення? Думаю, що так.

І тут вам у пригоді стане звичка №7, яка навчить вас самовідновлюватись і зміцнювати 4 ключові виміри нашого існування: фізичного, розумового, емоційного і духовного.

Тіло – фізичний вимір. Займайтесь фізкульторою, їжте здорову їжу, добре спіть і відпочивайте.  Дуже важливим є те, як ви себе почуваєте. Дбайте про себе щодня. Для себе я обрала заняття йогою, вона мене бадьорить, додає енергії і здоров’я моєму тілу.

Мозок – розумовий вимір. Читайте, пишіть, опановуйте нові навики, творіть. Найпростіше і найдієвіше тренування мозку- це читання. Розпочати самоосвіту ніколи не пізно. Якщо навчишся мислити, майбутнє відкриватиме перед тобою багато можливостей. Дуже люблю читати, хоча часу на то мало маю. І хочу тут наголосити, що тільки своїм прикладом я привчила своїх дітей до читання, а коли читаю вголос для свого найменшого синочка, то старші відразу прибігають, сідають і слухають теж. Ну хіба це не може тішити, особливо у теперішній “час смартфонів”?

Серце – емоційний вимір. Будуйте стосунки, служіть людям. Будьте виявом Божої доброти на лиці, в очах, в усмішці. Сміх- продовжує  життя. Посміхайтесь частіше. А тут, я вчуся у своїх дітей- бути веселою та усміхненою. Особливо стає смішно, коли старший син каже до мене: «мамо, ти така нахмурена збоку виглядаєш, кутики губ опущені донизу…тобі так не гарно», я йому дякую і відразу посміхаюся:).

Душа– духовний вимір. Моліться, медитуйте, ведіть щоденник. Що зворушує тебе до глибини душі? А що надихає? Можливо музика, чи хороший фільм, чи читання книги, чи зустріч з другом?

Знаменита письменниця Перл Бак писала: «Всередині мене є місце, де мешкаю тільки я: саме туди повертаюся до джерел, що ніколи не пересихають». Тут важливо хоча б декілька хвилин на день побути на самоті, або прогулятись парком, або послухати звуки природи, чи помолитись, або просто попити чаю наодинці. І це не розкіш, це потреба.

Отже, починай виробляти звички, які будуть будувати тебе, а не руйнувати. Змінюйся з середини. 7 звичок дозволять тобі опанувати своє життя, покращити стосунки, приймати розумні рішення, визначити свої цінності, встигати більше, підвищити впевненість в собі, і просто бути щасливою людиною.

Оленка Плесак

+38 (067) 340 04 99

©2019 Центр практичної психології «Ладаниця»