Прибирайте потроху щодня, і ваше прибирання триватиме вічно… більшість із нас так і чинить, хіба ні? Але Марі Кондо думає інакше і знає, як прибрати свій дім за один раз! Цікаво?
Чому ми зберігаємо стільки речей, якими давно не користуємось? Одяг, який давно не носимо, книги, які вже не читаємо, купу канцелярії, іграшок, посуду й інших речей. Щойно ми позбудемося хоча б частини всього того мотлоху, то наша квартира стане чистішою, повітря свіжішим, а думки яснішими. Якщо прибрати все за один раз, а не потроху, то можна кардинально змінити свій спосіб мислення й більше ніколи не повертатися до безладу.
Коли ваша кімната чиста й охайна, ви зможете спокійно проаналізувати свій внутрішній стан, побачити ті проблеми, яких уникали, і в результаті ваше життя почне змінюватись.
Однією з головних причин, чому нам не вдавалось успішно прибрати дім, є те, що ми зберігаємо надто багато речей. Такий надлишок є результатом того, що ми просто не знаємо, скільки речей зберігається в нашому домі. І якщо зберігати однотипні речі по всьому дому і прибирати за один раз тільки одне місце, то наше прибирання триватиме вічно. Аби уникнути цього, прибирайте за категоріями, наприклад, сьогодні одяг, завтра книги тощо.
Ефективне прибирання передбачає дві дії: викидання непотребу та прийняття рішення, де зберігати речі.
Прибирати потрібно один раз на певний період часу: не перетворюйте прибирання у щоденну рутину! Секрет успіху полягає в тому, що прибирати потрібно один раз якнайшвидше, починаючи з викидання непотребу, і вже потім приступити до вирішення, де зберігати залишені речі. І тільки за умови такої послідовності прибирання ви отримаєте бажаний результат.
Насамперед дайте собі відповідь на питання про те, що саме мотивує вас до прибирання. Чого ви хочете досягти, прибираючи свій дім? Поставте собі ціль і уявіть свій ідеальний спосіб життя в деталях. Наступний крок — визначити, чому ви хочете жити саме так, а не інакше. Досліджуючи причини, які схиляють вас до такого способу життя, ви дійдете усвідомлення: сенс того, аби викидати чи зберігати речі, полягає в тому, щоб ви були щасливими. Подумайте, до чого ви прагнете. Коли знайдете відповідь, ви будете готові перейти до наступного кроку — перегляд своїх речей! Потрібно вибирати за критерієм, чи дає вам ця річ радість.
Коли йдеться про викидання речей, існує декілька моделей поведінки. Одна полягає в тому, що речі перестали виконувати свої функції, наприклад, поламались. Інша — викидати застарілі речі, наприклад, одяг, що вийшов з моди. Таких речей позбутись легко, бо є очевидна причина. Набагато важче викинути щось, коли немає вагомої причини. У такому разі візьміть річ у руки й задайте собі запитання: чи дає вона мені радість? Якщо так, то залишаєте, якщо ні, то викидаєте. Тут важливо кожну річ провідчувати. А тепер уявіть собі, що ви живите в домі, де вас оточують тільки ті речі, які приносять вам радість. Хіба не про це ви мріяли?
Після такого перезавантаження у вас почнеться новий період у житті, ви напрацюєте нову звичку!
Усі речі потрібно поділити на категорії, зібрати їх в одне місце й почати відбирати. Наприклад: зберіть увесь одяг в одному місці, розкладіть його на підлозі, тоді беріть у руки кожну одежину й думайте, чи приносить вона вам радість. Те ж саме повторіть з книгами й іншими речами. І ще один важливий момент — не дозволяйте своїй сім’ї підглядати за вами, особливо маміJ
Прибирання — це діалог зі собою.
Якщо ви маєте одяг, який ніколи не носили, то згадайте, де ви його купили. Якщо ви його придбали, бо він гарно виглядав на вітрині, тоді цей одяг вже виконав свою функцію, подарувавши вам відчуття радості в момент покупки. Кожний предмет у нашій оселі відіграє свою роль так само як і люди, які нас оточують. Не кожна людина, яка трапляється нам у житті, стає нашим другом чи коханим. З деякими нам буде складно ладнати, а з іншими — взагалі неможливо. Але ці люди дають нам зрозуміти, хто насправді нам подобається, щоб цінувати його ще більше.
Як прибирати за категоріями?
Починайте з одягу, тоді беріться до книг, документів тощо.
Марі Кондо рекомендує категорію «одяг» розділити на підкатегорії:
- верхній одяг (сорочки, светри);
- нижній (штани, спідниці);
- речі, які потрібно вішати (куртки, піджаки);
- шкарпетки;
- спідня білизна;
- сумки;
- додаткові речі (шарфи, ремені, шапки);
- взуття.
Зберіть увесь одяг в одну купу й починайте сортувати: що викинути, а що залишити. Дуже важливо не залишати одяг, щоб «удома носити». Для дому є спеціальний одяг, у якому має бути комфортно.
Коли ви визначились, який одяг залишати, а який — викидати, то переходьте до наступного кроку — складання і зберігання одягу. Тут, головне — навчитися складати одяг вертикально, що виглядатиме набагато компактніше й естетичніше. За висотою річ має поміщатись у вашу шухляду.
Розміщення одягу:
Деякий одяг потрібно зберігати на плічках (плаття, піджаки, шуби тощо). Речі однієї категорії бажано вішати одна біля одної. Важчі речі ліворуч, легші — праворуч.
Колготи слід скласти вдвоє чи втроє і закрутити носком всередину, шкарпетки теж скласти вдвоє чи втроє (має утворитись прямокутник) і покласти вертикально в коробку.
Залишені книги теж складайте і зберігайте вертикально. При сортуванні паперу рекомендовано викидати все.
Ще дуже важливо, коли ви збираєте всі свої й подаровані сувеніри, не відправляти їх до батьків, а відразу у смітник. Інакше, ви почнете захламлювати й хату батьків.
Також важливо визначити місце для зберігання кожного предмету. Покористувавшись ним, завжди кладіть на місце.
Наводячи лад у себе вдома, ви відчуєте, що для вас має справжню цінність, тому вибирайте тільки ті речі, які дають вам радість.
Марі Кондо дає своїм клієнтам домашнє завдання — цінувати свої речі й дякувати їм за служіння. Наприклад, прибираючи свої прикраси, скажіть їм «Дякую вам за те, що робили мене красивою» тощо.
А ще, магія прибирання кардинально змінить ваше життя. Коли люди позбуваються великої кількості мотлоху, в них відкривається інший потік енергії, з’являються нові ідеї та бажання, багато людей кардинально змінює своє життя.
Більшість людей живе минулим чи хвилюється за своє майбутнє, тому так важко позбутись багатьох речей. Якби люди жили «тут і тепер», то вони б розуміли, приносять речі їм радість і задоволення, чи ні.
Інколи, починаючи процес прибирання, люди помічають, що починають скидати зайву вагу. Це дуже дивне явище, але коли ми здійснюємо своєрідну «детоксикацію» нашого дому, то впливаємо й на власне тіло. Ось такий тісний взаємозв’язок спостерігається.
Ви коли-небудь задумувались, чому ми накопичуємо стільки речей? Мабуть, тому, щоб задовільнити свій апетит. Це як їжа. Таким чином ми намагаємось зменшити свій стрес. Особливо це помітно у жінок.
Звичайно, ви не помрете, якщо ваш будинок буде неохайним, але якщо ви зараз читаєте ці рядки, очевидно, маєте бажання змінити своє життя й засяяти по-новому. Люди здатні по-справжньому цінувати лише обмежену кількість речей, досить складно піклуватись про велику кількість предметів.
Можливо, Марі Кондо справді має рацію, кажучи: «Викинь мотлох із життя, і твоє життя зміниться назавжди». Отож, хто прагне змін, світлих думок, нових ідей, та більше вільного часу, то розпочніть свій рік з прибирання. А далі час покаже:)
З власного досвіду можу сказати, що для мене не складає проблеми викинути одяг, який уже не ношу, бо практикую таке вже давно. А от позбутися книжок, до яких не заглядаю вже роками… це виявилося складнішим. Тому прибирання я розпочала з книжок. І результат мене здивував — більше третини книжок знайшли своїх нових господарів. Так, мені не піднялася рука винести їх до смітника, тому я роздала свої книги друзям у Facebook. Натомість у подарунок отримала мандаринки й багато вільного місця у шафі. Що стосується одягу, то вже й нічого дуже викидати, бо наприкінці минулого року я вже це зробила:). Однаково планую ще раз перебрати його й залишити тільки той, що дарує мені радість, а ще- навчитись правильно складати і зберігати одяг. Після такого прибирання даю собі слово, що куплятиму тільки ті речі, які мені ДУЖЕ сподобаються, а знижки й розпродажі обходитиму десятою дорогою. Побачимо, що з того вийде 🙂
За матеріалами книги Марі Кондо «Викинь мотлох із життя! Мистецтво прибирання, яке змінить вас назавжди»
Оленка Плесак
Якщо ця стаття була для вас корисною, то ставте лайк!