Кожна людина має власний рецепт щасливого життя. Фундаментом щасливості може бути те, як ми відносимось до грошей, інших людей, до себе, життя у цілому. Будувати здорову взаємодію з іншими ми можемо досягнувши психологічної зрілості. Чи доводилось вам зустрічати дорослу людину на вигляд, а по відчуттях наче восьмирічна дитина, за способом мислення та вмінням виражати власні емоції?
Іван усе своє свідоме життя мріяв виграти в лотерею. Він мріяв про розкішне, багате життя. Хотів робити бізнес і щиро вірив, що для цього йому потрібен солідний стартовий капітал. Щотижня купував лотерейні квмтки, стежив за цифрами і одного разу таки чудо сталося. Виграш у розмірі 100 тис. грн! «От тепер я заживу!» думав Іван, в очах виблискували вогники щастя. В першу чергу вирішив облагородити хату: дах перекрив, ремонти поробив у хаті. Мріяв як поїде з дружиною на відпочинок, а на решту відкриє бізнес – крамницю. Та гроші закінчились ще до відпочинку. «Як був бідний, так і залишився ним» розчаровано думав Іван і чесав потилицю. «То ті багатії багаті, бо крадуть гроші! Хіба можна в нашій державі чесним шляхом зарибити! Бізнес у нашій країні робити не можливо» голосно горланив Іван, виправдовуючись за те, що незумів розставити пріоритети.
Марійка мріяла знайти своє кохання. Вона думала, що тоді точно буде щаслива, і її життя кардинально зміниться. І от тоді вона заживе! Коли вона познайомилась з Володькою, то спершу все було як у казці: поцілунки під зоряним небом, квіти, романтичні побачення, гучне весілля. А за деякий час претензії і обвинувачення з’їли її щастя. «Ти мені з дитиною не допомагаєш! Чому ти весь час на роботі? Я все сама мушу робити! Чому так мало заробляєш! Тобі до нас діла нема!» горланила Марійка. Вона частенько жалілася на свого благовірного, то йому, то своїй матері. Таким чином у їх сварки впліталася вся родина, аж до діда прадіда. А він все частіше приходив додому пізно і на підпитку. «Але ж то я лоханулася! І чого я Андрію дала відворот поворот. Він он одружився, дбає про жінку, а я мучуся з тим придурком» жалілася усім Марійка та обвинувачувала у всіх своїх бідах чоловіка.
Оксанка мріяла як виросте втече у місто, і більше ніколи не повертатися у батьківську хату. Вона не розуміла чому їй так не комфортно з матір’ю. Адже її сім’я на вигляд дуже благополучна. Мама хороша господиня, вчителька, батько інженер. Та мамині їдкі зауваження все більше пригнічували дівчину і робили між дочкою і матір’ю глибоку емоційну прірву. «Що ти так горбатишся! Тебе ніякий хлопець не захоче!», «Що?! Ти отримала трійку з математики! Що ж люди скажуть, що ти так погано вчишся? Позориш мене на всю школу! Я інфаркт від тебе отримаю», «Ти нічого не вмієш робити по господарству! Дивися як сусідські діти допомагають батькам. А ти лінива. Та тебе ніякий чоловік заміж не захоче взяти таку». Дівчина все більше закривалася від мами та світу і росла з впевненістю, що вона якась не така. Щоб змінити власне відношення до себе, повірити у власні сили, і в те, що вона така, дівчині знадобились місяці психотерапії, і ще більше часу, щоб вибачити матір, для якої думка інших людей, була важливішою за почуття власної доньки.
Що обєднує головних героїв вище описаних історій? Кожен з ниє є психологічно незрілим, не вміє будувати стосунки з рідними, грошима, собою; перекладають відповідальність за власні рішення і почуття на інших.
Коли настає психологічна зрілість?
Людина стає на шлях психологічної зрілості тоді, коли починає працювати над своїм характером, досліджувати себе – знайомитись з собою, з теренами своєї підсвідомості, коли вміє брати відповідальність за своє життя на себе, вміє чути свої потреби та задовільняти їх самостійно.
Психологічна зрілість не приходить тоді, коли відбувається статеве дозрівання, вона не зявляється з сивиною, а іноді ніколи не з’являється в житті деяких людей.
Якими є критерії психологічної зрілості людини та чим психологічно зріла особистість відрізняється від незрілої?
Ф. Перлз засновник гештальт-терапії охарактеризував психологічно незрілу особистість як таку, яка намагається змінити обставини та інших людей, а зріла особистість підлаштовується під обставини та міняє сама себе. Найскладніше, що може бути в цьому житті напевно, це змінювати себе. Але правдою є те, що єдина людина, яку ми можемо змінити- це ми самі. І що найважливіше, коли людина дозріває, то обставини змінюються.
Маркери психологічно незрілої та зрілої особистості:
- Незріла особистість часто знає, але не вміє. Зріла особистість не тільки знає, але і вміє. Тому незріла особистість часто критикує (себе в тому числі), а зріла робить.
- Незріла особистість намагається влаштувати в першу чергу своє особисте життя, а потім всі інші справи. В результаті, не влаштовується ні те ні інше, і така людина потрапляє в залежність від іншої людини. Зріла особистість спершу влаштовує свої справи здобуваючи фінансову та психологічну незалежність. Фінансову незалежність зріла особистість здобуває через заняття улюбленою справою, яка дозволяє їй розвивати свої таланти та шліфувати здібності. Психологічна незалежність досягається роботою над своїм характером. А особисте життя такої людини влаштовується саме по собі.
- Потреби зрілої особистості витікають з її успіхів та її улюбленої справи (роботи, бізнесу). Незріла особистість, не займаючись своєю справою, копіює потреби зрілої особистості збільшуючи розмір цих потреб. В результаті, її потреби і запити більші, ніж вона може осягнути і дозволити собі, що спричиняє страждання.
- Незріла особистість думає в першу чергу про результат, про зиск, а зріла – про свою улюблену роботу, про те як і чим вона своїми талантами і здібностями може бути корисною іншим.
- Незріла особистість хоче більше ніж має і заслуговує, в результаті втрачає часом навіть і те, що має. Зріла особистість, задоволена і вміє дякувати за те що має, і тоді до неї приходить щось більше.
- Незріла особистість хоче щоб її проблеми залагоджував для неї хтось. Зріла особистість не сприймає життєві ситуації як проблеми, а як задачі, які даються їй для її духовного зросту. Зріла особистість діє, а незріла перебуває в очікуванні, і знаходить сотні причин для того, щоб оправдати свою бездіяльність.
- Незріла особистість намагається керувати іншими людьми, зріла – керує собою.
- Незріла особистість хвилюється з того як вона виглядає. Зріла особистість не дуже переймається тим як вона виглядає.
- Незріла особистість спершу приймає рішення, а потім «підганяє» факти під вибране рішення. Зріла особистість спершу збирає факти, а потім на їх основі приймає рішення. Звідси підозріливість незрілої особистості і відкритість зрілої.
- Незріла особистість прагне займати високе положення в суспільстві і мати багато не займаючись особистісним зростанням і здобуванням нових навиків. Зріла особистість турбується в першу чергу про своє зростання і здобування навиків, а високе положення і гроші приходять самі по собі, як побічний продукт особистісного росту.
- Незріла особистість все поділяє на добро і зло, живе в дуальному світі: ніч-день, холодно-гаряче. Це так звані полюси, на них немає вибору. Тому і приказка є: «Бог в деталях, а сатана в крайнощах». Адже тільки Бог знає що таке добре, а що погано. Зріла особистість просто говорить, що її влаштовує, а що ні. І відмовляється від того, що її не влаштовує, спрямовуючи свій курс на те, що її влаштовує.
- Коли здорова особистість потерпає невдачу у будь чому, їй прикро або сумно. Тільки тоді людина може шукати свої помилки і вдосконалюватися. Незріла особистість при невдачі може відчувати спектр емоції: почуття вини, страх, сором, заздрість, образу. Ці емоції є кайданами, які заважають діяти, підніматися і рухатися вперед при невдачі.
- Зріла особистість спокійно приймає самотність і вміє віддавати в стосунках. Незріла особистість боїться самотності, погано її переносить і в стосунках вміє тільки брати. Все найкраще ми робимо тоді, коли знаходимося на самоті з собою. А погано переносить самотність та людина, яка противна сама собі.
Процес психологічної зрілості відбувається етапами, точно так само як статеве дозрівання.
Деякі критерії зрілості у людини вже можуть бути присутні, а дещо потрібно напрацьовувати або позбуватись чогось. Напевно це не всі критерії зрілості. Спостерігайте за собою, своїм життям і доповнюйте цей список своїми маркерами психологічної зрілості.
Мар’яна Бенц