Тема здорового харчування цікавить нині ледь не кожного. Усі ми знаємо, що корисно їсти, яких продуктів слід уникати, маємо бодай поверхові знання про те, що тістечка, копченості, фаст-фуд – це зло. Та все ж таки знову і знову споживаємо цю некорисну їжу, коли переживаємо чергове емоційне потрясіння. Давайте з’ясуємо, які психологічні причини змушують знову і знову відчиняти холодильник, переїдати, і набирати зайвої ваги?
Емоційне переїдання (Н2)
Є 15 емоційних станів, які змушують нас переїдати.
- Нудьга. Коли нам нудно, хочеться чимось зайнятися, повеселитися. Тоді, до прикладу, ми вмикаємо якийсь цікавий фільм і беремо тарілку з канапками або тістечками.
- Невдоволення собою або своїм життям. Коли людині не подобається те, що вона бачить у дзеркалі, або ті умови, в яких вона живе чи працює, тоді також починає шукати втіху у їжі. Із невдоволенням собою, своїм життям потрібно розібратися. Доки людина не вирішить усі свої внутрішні конфлікти, доти “заїдатиме” їх.
- Відчуття внутрішньої спустошеності, порожнечі. Особливо це проявляється у людей, які в дитинстві страждали від браку уваги батьків, їх часто залишали самих, а також якщо дитина переживала емоційне відсторонення від мами.
- Втома. Коли ми втомлені, то намагаємось розслабитися за допомоги їжі.
- Смуток. Саме солодка їжа спричиняє швидке покращення настрою, бо коли ми її споживаємо, в наш мозок, зокрема в центр задоволення, виділяється дофамін (нейромедіатор, біологічно активна хімічна речовина, яка передає емоційну реакцію в мозку людини і дозволяє відчувати задоволення та не відчувати біль). Тому коли нам погано, хочеться тістечок, вафель, морозива тощо.
- Передменструальний синдром (ПМС). Це стосується жінок, зокрема в останній тиждень перед менструацією, коли в організмі відбуваються гормональні зміни і в кров виділяється гормон пролактин, що спричиняє набряклість тіла, перепади настрою, підвищену дратівливість тощо. У цей період жінці може хотітися то солодкого, то солоного або всього одночасно й багато.
- Агресія. Цей стан сприяє покращенню апетиту і породжує бажання “напасти” на когось. До слова, стан агресії більше притаманний чоловікам.
- Стрес. Коли людина перебуває в стресовому стані, у її кров виділяється кортизол (природний глюкокортикоїдний гормон, що виробляється корою наднирників). Коли у кров виділяється кортизол, мозок потребує дофаміну. І найлегший шлях отримати його – з’їсти щось смачненьке.
- Пригнічування емоцій, яких не схвалює соціум. Серед основних – гнів, агресія, сором, почуття провини. Коли людина відчуває їх, то часто намагається “заїсти”.
- Відсутність значущих стосунків, відсутність кохання в нашому житті теж дає відчуття порожнечі, самотності, яку хочеться заповнити хоч б доступною смачненькою їжею.
- Відсутність життєвих досягнень. Коли людині довго щось не вдається, коли вона не має за що похвалити себе, тоді починає “хвалити” й “винагороджувати” себе їжею. Це особливо актуально для сьогодення, коли всі намагаються бути успішними, або хоча би так виглядати.
- Кризові стани й періоди життя. Коли в житті людини переважає невизначеність, нестабільність, як-от, наприклад, закінчення університету чи звільнення з роботи, сімейні проблеми чи розлучення, втрати близьких – в такі періоди життя вона теж може їсти надміру.
- Відсутність розуміння, для чого людина живе і куди рухається.
- Відсутність радісних моментів у житті.
- Страхи і тривога. Коли людині страшно чи тривожно, вона хоче звільнитися від цього почуття і намагається розслабитись за допомоги їжі.
Спробуйте з’ясувати для себе, які саме емоційні стани провокують вас до переїдання.І на кожен із цих пунктів людині варто виробити свою здорову стратегію – як подолати цей емоційний стан без зайвого “походу” до холодильника.
Як боротися з переїданням? (Н3)
- В першу чергу зясуйте психологічну причину свого переїдання. Якщо вам не вдається зробити це самотуцжки, зверніться за допомогою до кваліфікованого психолога.
- Візьміть відповідальність на себе за власне життя. Щойно ви це зробите, як одразу зрозумієте, як можете змінити своє життя.Дуже часто людині буває складно узяти відповідальність за своє життя. Інколи люди перекладають цю відповідальність із себе на свою зайву вагу. Мовляв, через неї й життя не вдається. Узяти на себе відповідальність, визнати, що надлишкова вага є результатом власних рішень, страшно і болісно, але водночас дуже корисно! Тоді людина усвідомить, що може приймати зовсім інші рішення і прийти до іншого результату. Також прийде усвідомлення того, що життя – це результат наших щоденних рішень.
- Процюйте над своєю самооцінкою, вчіться любити себе та піклуватись про себе у здоровий спосіб. Тоді у вас не буде шансу стати «жертвою» для різного роду залежностей – чи то харчової, чи то емоційної у стосунках, чи то хімічної.
- Навчіться в інший спосіб долати емоційну причину свого переїдання. Доприкладу, якщо причиною вашого переїдання є підвищений рівень тривожності, то спробуйте зрозуміти чого найбільше ви боїтесь. Тривога – цен сукупність неусвідомлених страхів. Якщо ви подивитесь у вічі своєму строхові, визнаєте його, то не таким великим він здаватиметься. Змоделюйте в своїй уяві найгірші ситуації повязані з страхом і способи виходу з тих ситуації.
Ми всі є «продуктом» того, чого навчали нас батьки у дитинстві й оточуюче середовище, й моє спостереження, що нас просто не вчили любити себе, піклуватись про себе, бути уважним до своїх емоційних потреб й навіть більше того – це могли навіть засуджувати або вважати чимось неважливим.
Зайва вага – це результат неправильних “стосунків” людини зі своїм тілом та своїм внутрішнім Я!
Статті, які вам можуть бути корисними харчова залежність: причини та її види?; тривога на душі: як з нею боротися?; Психологія стресу.
Наталя Гродзь