Кожного року напередодні літа й пляжного сезону  ми починаємо задумуватись – що мабуть добре було би схуднити, почати займатись собою, своїм тілом і т.д. З приходом теплої сонячної погоди нам хочеться змін, новизни життя, гарної  фігури, вільного руху. Але не все так радісно, коли зайві кілограми на нашому тілі псують нам настрій…

Як виникає залежність від їжі?

Залежними від їжі нас роблять не тільки смакові рецептори, а ще й наш мозок, який дає викиди дофаміну (нейромедіатор, біологічно активна хімічна речовина, яка передає емоційну реакцію в мозку людини і дозволяє відчувати задоволення і не відчувати болю).

Дофамін виділяється, коли людина отримує задоволення від своїх досягнень, успіхів, результатів творчості, від сексуальних втіх, а також при споживанні їжі, зокрема солодощів. І щораз прагне отримати більше дофаміну, який дає їй приємне відчуття задоволення. Зокрема, коли ми їмо щось смачне, відбувається дофаміновий викид, який, власне, й робить нас залежними від їжі. Ми ж не можемо щодень робити певні досягнення, отримувати подарунки або чути лише позитивні думки нашого оточення. Тому коли в житті стаються певні негаразди, ми починаємо “заїдати” їх. Проблема полягає у тому, що коли з’їдаєш, до прикладу, одну цукерку, то хочеться ще й ще. Та дія, яка приносить нам задоволення, ми хочемо повторювати цю дію знову й знову.

Викиди дофаміну дають відчуття задоволення й легкої ейфорії.  У випадку із харчовою залежністю людина отримує задоволення через збільшення кількості їжі та частоти її прийомів.

Тому люди починають споживати їжу навіть тоді, коли в них немає голоду чи фізіологічної потреби, а просто для задоволення, для «кайфу» – бо це доступно, приємно й не осуджується суспільством, на відміну від вживання алкоголю, наркотиків.

У харчової залежності є ще одна погана властивість – це доступність їжі, а особливо некорисної, так званого, «фастфуда». Якщо ви хочете отримати «дозу» задоволення, то вам не треба  шукати ділера в темному провулку, а просто зайти в найближчий супермаркет і все, що душа забажає, лежить перед вами!

Збільшення спожитої кількості їжі, та й ще солодкої або жирної, призводить до тих нестерпних зайвих кілограм, яких с кожним роком стає все більше й більше!

Тому дуже важливо навчитись шукати задоволення в житті  не в їжі,

а в інших речах – будь-якій творчій діяльності, в спілкуванні, значущих стосунках, пізнанні чогось нового, заняттях спортом тощо.

Переїдання є наслідком стресу, сірих буднів, невирішених проблем.

Дуже часто сірі будні, стрес, невирішені проблеми так тиснуть на людину зі всіх боків, все це підштовхує людину до пошуку потішення  та розрядки, яку легко отримати саме з їжі.

Коли людина перебуває в стресовому стані – багато обов’язків на роботі, проблеми в сімейному житті, фінансові труднощі чи нещасне кохання, тоді в її кров виділяється кортизол (природний глюкокортикоїдний гормон, що виробляється корою наднирників). Наш мозок не любить кортизолу, бо хронічно підвищений кортизол у крові напружує роботу центральної нервової системи і виснажує організм. Тому коли у кров виділяється кортизол, мозок потребує дофаміну. А найлегший шлях отримати його – з’їсти щось смачненьке. Саме жирна їжа та солодощі дають швидкий викид цієї речовини. Водночас перенасичення жирною їжею призводить до того, що рівень дофаміну різко знижується, і як наслідок зменшується мотивація до фізичної активності.

 В основі формування харчової залежності лежить 2 основні складові: психоемоційний стан й наші харчової звички, тобто фізіологічна складова. Тому для подолання цієї залежності добре рухатись одразу у двох напрямках – душа й тіло. Якщо людині важко або немає часу самостійно вирішувати питання життєвих труднощів чи кризових ситуацій, то буде корисно відвідати психолога, який допоможе розібратись із причинами виникнення такого стану й надасть компетентні рекомендації як подолати ці труднощі, але  без їжі.

Також для подолання стресу корисним буде збільшення рухової активності, прогулянки на свіжому повітрі, пробіжки, а також різні техніки дихальних вправ. Все це допоможе повернутись у стан спокою, але без споживання зайвих «потішіючих» калорій.

Живіть радісно, гармонійно й наповнюйте себе позитивними враження від життя, а не зайвими кілограмами!

Наталя Гродзь

Стаття яка вам може бути цікавою з цієї теми:

+38 (067) 340 04 99

©2019 Центр практичної психології «Ладаниця»