– Іване! Малий плаче! Чуєш?! Допоможи ж мені! Штовхає Оленка чоловіка під бік, намагаючись розбудити посередночі.

– Угу. Зараз. Перевертається на другий бік і продовжує хропіти, якби й не чув прохання дружини.

І так повторюється враз у раз. Іноді Оленка зчиняє скандал, що чоловік її не підміняє вночі, що вона вже як зомбі, не виспана і знервована. «А тобі немає діла до нас!» звинувачувала Оленка Івана у черствості і байдужості. Їх шлюб «тріщав по швах» і таки тріс.

– Де моя сорочка?! Кричав до дружини роздратований Роман. Адже він спізнювався на роботу, і вкотре не міг знайти своїх речей. «Ти вічно кудись запхнеш мої речі, а я не можу їх знайти. Де шкарпетки?»

– Ти сліпий? Роззуй очі і подивись у шафу зло відповідала Марійка. Як їй набридла дитяча поведінка чоловіка. «Який він безпорадний! Як дитина!» буркнула собі під ніс. Так виглядали практично усі ранки подружжя.

– Тобі на мене наплювати! Я для тебе як предмет інтерєру і обслуговуючий персонал. Ти не помічаєш, що я пофарбувалася, змінила зачіску? Хоч би раз комплімент зробив. Обвинувачувала Юля Максима.

-Ти мене не слухаєш! Ображався Марк на Галку. Я ж тобі розказую про важливі для мене речі, а ти чистиш картоплю.

-Та чую я , чую! Обурувалась у відповідь Галка. І продовжувала готувати вечерю. Сварка на тему «Ти мене не слухаєш. Тобі на мене наплювати» звучала у їхньому домі мало не щодня.

Не одна пара розійшлася через побутові сварки, яких можна було б уникнути, якиби ці пари розуміли відмінності чоловіків і жінок.

Чому багато чоловіків не чують плач дитини, а жінки чують? Невже їм байдуже на своїх дітей? Чому чоловіки не помічають, що жінка купила нову сукню, чи підрівняла волосся? Чому їм складно знайти шкарпеткиу шафі? Це ж елементарно, думають жінки. Елементарно для жінок, але не для чоловіків. Відомий американський психолог Джон Грей написав книгу «Чоловіки з Марсу, жінки з Венери», у якій вкотре показує різницю між чоловіком та жінкою.

Що варто знати про різницю між чоловіком і жінкою, щоб зміцнити союз пари?

  • У чоловіка й жінки домінують різні гормони. У чоловіків — тестостерон, у жінки — естроген і прогестерон. Це впливає на емоційний фон. Жінки є емоційно нестабільними, тоді як чоловічі емоції відзначаються більшою стабільністю. Тому жінці вкрай важливо виражати свої почуття: говорити, ділитися своїми проблемами. Жінці важливо, щоб її просто слухали. На будь-які жіночі теревені чоловіки дають готові рішення, часто не розуміючи, що їй важливо виговоритися, і не потрібні жодні рішення. Коли жінка відхиляє рішення, яке їй пропонує чоловік, йому здається, що його компетенція поставлена під сумнів. Чоловіки схильні не обговорювати, особливо в деталях, свої проблеми. Їм легше переключитися або замкнутися. Саме у цьому корінь основного непорозуміння. Жінки люблять давати поради, оскільки для них це означає можливість поговорити й підтримати. Чоловіки не люблять, коли їм дають поради, особливо непрохані. Для чоловіка дати йому непрохану пораду — це все одно, що поставити під сумнів його здатність приймати рішення і діяти самостійно. Тому чоловіки тримають свої проблеми при собі. Дати непрохану пораду чи, чого більше, «пиляти» чоловіка, особливо, коли він зробив щось не так, сильно підривають його віру в те, що жінка його любить і їй можна довіряти.
  • У нас різні пороги чутливості. У жінок — низький, у чоловіків — високий. Чоловіки швидше збуджуються, досягають свого піку, а для жінки є дуже важливим преконтакт — це стосується в першу чергу сексуального життя. Чоловікові легше почути сигналізацію машини у дворі, ніж плач дитини у колисці поряд — і це теж пов’язано з порогами чутливості.
  • Відмінність у баченні: чоловік бачить удалечінь і не бачить під носом. Жінка — бачить під носом, але не бачить удалечінь. Це позначається на нашому побутовому житті. Жінка ніяк не може зрозуміти, чому чоловік не бачить своїх речей у шафі, не може знайти борщ у холодильнику тощо. Чоловіки бачать образ в загальному, а жінка в деталях. Тому ми, жінки, помічаємо окремо сережки у вухах одна в одної, шарф, сукню. І коли хочемо обговорити якісь деталі гардеробу з чоловіком, то він зазвичай не зможе підтримати розмови, бо не звертає увагу на деталі.
  • Коли чоловік щось робить, то тільки одну справу: він не може одночасно виконувати кілька завдань. А жінка може. Це пов’язано з тим, що ще з печерних часів на нас були покладені різні функції: на жінку — оберігати печеру від хижаків, пильнувати дітей і стежити, щоб не згасав вогонь. Для цього природа наділила жінку розфокусованою увагою та інтуїцією. На чоловіка — уполювати звіра або захистити плем’я від нападу інших племен. І для того, щоб вижити, природа наділила чоловіка фокусною увагою й логікою, інакше б він не вполював мамонта. Напевно, ви задаєтесь питанням: «І до чого тут це?». Часи ж змінилися! Часи змінилися, еволюція світу шалена, особливо в останні п’ятдесят років, а от рептильна функція людини, нажаль чи на щастя, змінюється не так швидко. Тому чоловік часом обурюється на жінку, думає, що вона його знецінює, коли він їй розповідає щось украй важливе для нього, а вона в той час борщ варить чи посуд миє. Коли він вам розповідає про щось важливе для нього, усе відкладайте і слухайте його!
  • Чоловіки взаємодіють з іншими через пряму конкуренцію, жінки — через непряму (інтриги). Це пов’язано з тим, що чоловіки наділені більшою фізичною силою, а жінки — психічною.
  • Зазвичай мовою любові жінки є вчинки служіння, а чоловіка — слова похвали. Тому не скупіться на похвалу й учіться просити про допомогу. Ваш чоловік не володіє телепатичними здібностями і не може здогадатися про те, що ви хочете.

Звісно, ці відмінності притаманні не всім чоловіка і жінкам. Є чимало винятків, як і в усьому іншому. Це приблизна інформація для кращого розуміння один одного.

Мар’яна Бенц

+38 (067) 340 04 99

©2019 Центр практичної психології «Ладаниця»