Тривога в житті сучасної людини: як із нею боротися?

Тривога трапляється в житті кожної людини.

Але іноді почуття тривоги виходить за рамки розумного і заполонює людину. І тоді вона переживає про все: починаючи від здоров’я та життя своїх дітей до глобального потепління.

У багатьох випадках певний рівень тривоги — річ цілком нормальна, адже вона є природною реакцією на стресову ситуацію. Вона переростає в проблему лише тоді, коли ступінь тривоги не пропорційний її причині, або коли для тривоги взагалі немає зовнішньої об’єктивної причини. Патологічні стани тривоги характеризуються неадекватною інтенсивністю реакції на причину, яка є джерелом страждання, і заважає життєдіяльності людини. Різниця між природною тривогою і тривожним розладом полягає в рівні її сприйняття.

Щоб рівень тривоги знизився, а тривожні стани не дошкуляли жити:

  1. Тривога тісно пов’язана зі страхом, а людина може не усвідомлювати своїх страхів. Вона каже, що тривожиться, і це супроводжується певними тілесними симптомами: поверхневе дихання, підвищене серцебиття, посилене потовиділення тощо. Тому рівень тривоги знижується, щойно людина усвідомлює, чого боїться, і називає свої страхи. Так би мовити, зустрічається віч-на-віч зі своїми страхами. А більшість страхів людини є надуманими, позаяк страх пов’язаний з майбутнім. І якщо усвідомити, що ми боїмося того, чого ще немає і взагалі може ніколи не наступити, то повірте, що людину тоді добряче «попускає»!
  2. Хорошим способом знизити рівень тривожності є фізична праця, але в задоволення. Як кажуть в народі, «щоб вибити дурниці з голови, треба взяти щось в руки». Тому частіше прибирайте вдома. І в хаті чисто, і в голові порядок!
  3. Учені довели, що люди, які проживають у сільській місцевості, менше тривожаться ніж люди великих міст. Це пов’язано з тим, що вони частіше перебувають на свіжому повітрі, мають значно більше вільного простору та займаються фізичною працею. Якщо у вас немає можливості купити собі дачу чи ви просто не полюбляєте цю справу, то часто і багато гуляйте в парку чи лісосмугах. Виїздіть на  пікніки за межі міста, де багато свіжого повітря і простору.
  4. Якомога менше дивіться новини і не переймайтеся ними. Ви звернули увагу, що в теленовинах подають більше негативної інформації, а наприкінці — усього одну позитивну?! Хочете вберегти свої нерви, забезпечити собі міцний сон — викиньте телевізор. А все, що відбувається у цьому світі, вам розкажуть сусіди та інші добродії, тому не хвилюйтеся — ви нічого не пропустите! Це я кажу вам зі свого досвіду, адже уже понад 8 років живу без телевізора.
  5. Займайтеся дихальною гімнастикою. Спокійне, подовжене і глибоке дихання посилає сигнали в мозок, що все нормально і можна розслабитися. Всього 10 таких вдихів-видихів, і рівень тривоги знизиться. Я практикую таку гімнастику щовечора перед сном. Це допомагає мені зняти напруження з тіла, що накопичилось у ньому за день, і швидко заснути.
  6. Знайдіть собі хобі чи займіться спортом. Учені довели: якщо людина зайнята чимось дійсно цікавим або приємним для себе, вона забуває про тривогу.
  7. Займіться суспільною діяльністю. Учені довели, що у людини, яка має велику сім’ю (понад 5 дітей) чи займається колективною діяльністю більше ніж особистим життям, значно менше тривоги і страхів, ніж у тої людини, яка зачарована своєю персоною. Узагалі, люди мають схильність думати тільки про себе. Не вірите? Згадайте, кого ви шукаєте першим на загальній світлині з весілля якогось свого родича, на якій ви є?… Себе! Правильна відповідь? Ні, я не гадалка, так працює психіка. Цей простий тест вкотре доводить, що ми думаємо тільки про себе, про те, як виглядаємо, що скажемо, як відреагують інші на НАШІ слова чи вчинки. Така зацикленість на власній персоні породжує так звану соціальну тривогу, і саме вона нам заважає будувати здорові контакти. Тому перестаньте думати, як ви виглядаєте! Про вас і так ніхто не думає! 😉 Усі думають тільки про себе! Тому займіться чимось корисним і цікавими. І відсутність тривоги у вашому житті гарантована!
  8. Перегляньте своє оточення і розпрощайтеся або, якщо це не можливо, зведіть до мінімуму контакти з людьми, які вселяють у вас тривогу, страхи. Це в першу чергу стосується жінок. Італійський нейрофізіолог Джакомо Різолатті довів, що  у жінок в мозку більше дзеркальних нейронів, що відповідають за емоційну реакцію та силу цієї реакції, ніж у чоловіків, тому вони більше резонують з тим, кого бачать. Висновок напрошується сам: «Чистіть свій простір від токсичних людей!» Токсичні люди — ті, які жаліються, нарікають, висувають претензії, пліткують, звинувачують у своїх бідах цілий світ.
  9. І на завершення: уведіть у свій раціон харчування більше рослинної їжі, риби, горіхів, твердих сирів. Вони збільшують в крові рівень серотоніну — гормону щастя.

Будьте щасливими і сміливими! Життя надто коротке, щоб боятися химер власного фантазування!

P.S. Рекомендуємо переглянути відкритий вебінар на тему “Тривога в житті сучасної людини: як із нею боротися?”

Мар’яна Бенц

Comments

comments

 

Вам також може сподобатись:

See all posts

Додавайтесь в друзі!