Хто така психологічно зріла особистість? І чим вона відрізняється від незрілої особистості.

Багато хто вважає, що коли настає і проходить пубертатний період особистості, тоді людина стає дорослою. Фізично так, але часто ми забуваємо про те, що існує ще один аспект дорослості, а саме- психологічна зрілість особистості.

Коли настає психологічна зрілість?

Нам всім відомо, що старість приходить до кожної людини, а от мудрість не завжди. Мудрість у мене ототожнюється з психологічною зрілістю. Людина стає на шлях психологічної зрілості тоді, коли починає працювати над своїм характером, коли починає досліджувати себе – знайомитись з собою, з теренами своєї підсвідомості, коли вміє брати відповідальність за своє життя на себе, вміє чути свої потреби та задовільняти їх самостійно.

Якими є критерії психологічної зрілості людини та чим психологічно зріла особистість відрізняється від незрілої?

Ф. Перлз засновник гештальт-терапії охарактеризував психологічну незрілу особистість як таку, яка намагається змінити обставини та інших людей, а зріла особистість підлаштовується під обставини та міняє сама себе. Найскладніше, що може бути в цьому житті напевно, це змінювати себе. Але правдою є те, що єдина людина, яку ми можемо змінити- це ми самі. І що найважливіше, коли людина дозріває, то обставини змінюються.

Систематизація критерій незрілої та зрілої особистості:

 • Незріла особистість часто знає, але не вміє. Зріла особистість не тільки знає, але і вміє. Тому незріла особистість часто критикує (себе в тому числі), а зріла робить.
 • Незріла особистість намагається влаштувати в першу чергу своє особисте життя, а потім всі інші справи. В результаті, не влаштовується ні те ні інше, і така людина потрапляє в залежність від іншої людини. Зріла особистість спершу влаштовує свої справи здобуваючи фінансову та психологічну незалежність. Фінансову незалежність зріла особистість здобуває через заняття УЛЮБЛЕНОЮ справою, яка дозволяє їй розвивати свої таланти та шліфувати здібності.                                                                                                 Психологічна незалежність досягається роботою над своїм характером. А особисте життя такої людини влаштовується саме по собі.
 • Потреби зрілої особистості витікають з її успіхів та її улюбленої справи (роботи, бізнесу). Незріла особистість, не займаючись своєю справою, копіює потреби зрілої особистості збільшуючи розмір цих потреб. В результаті, її потреби і запити більші, ніж вона може осягнути і дозволити собі, що спричиняє страждання.
 • Незріла особистість думає в першу чергу про результат, про зиск, а зріла – про свою улюблену роботу, про те як і чим вона своїми талантами і здібностями може бути корисною іншим.
 • Незріла особистість хоче більше ніж має і заслуговує, в результаті втрачає часом навіть і те, що має. Зріла особистість, задоволена і вміє дякувати за те що має, і тоді до неї приходить ще щось. Щось більше!
 • Незріла особистість хоче щоб її проблеми залагоджував для неї хтось. Зріла особистість не сприймає життєві ситуації як проблеми, а як задачі, які даються їй для її духовного зросту. Зріла особистість діє, а незріла перебуває в очікуванні, і знаходить сотні причин для того, щоб оправдати свою бездіяльність.
 • Незріла особистість намагається керувати іншими людьми, зріла – керує собою.
 • Незріла особистість хвилюється з того як вона виглядає. Зріла особистість не дуже переймається тим як вона виглядає.
 • Незріла особистість спершу приймає рішення, а потім «підганяє» факти під вибране рішення. Зріла особистість спершу збирає факти, а потім на їх основі приймає рішення. Звідси підозріливість незрілої особистості і відкритість зрілої.
 • Незріла особистість прагне займати високе положення в суспільстві і мати багато не займаючись особистісним зростанням і здобуванням нових навиків. Зріла особистість турбується в першу чергу про своє зростання і здобування навиків, а високе положення і гроші приходять самі по собі, як побічний продукт особистісного росту.
 • Незріла особистість все поділяє на добро і зло, живе в дуальному світі: ніч-день, холодно-гаряче. Це так звані полюси, на них немає вибору. Тому і приказка є: «Бог в деталях, а сатана в крайнощах». Адже тільки Бог знає що таке добре, а що погано. Зріла особистість просто говорить, що її влаштовує, а що ні. І відмовляється від того, що її не влаштовує, спрямовуючи свій курс на те, що її влаштовує.
 • Коли здорова особистість потерпає невдачу у будь чому, їй прикро або сумно. Тільки тоді людина може шукати свої помилки і вдосконалюватися. Незріла особистість при невдачі може відчувати спектр емоції: почуття вини, страх, сором, заздрість, образу. Ці емоції є кайданами, які заважають діяти, підніматися і рухатися вперед при невдачі.
 • Зріла особистість спокійно приймає самотність і вміє віддавати в стосунках. Незріла особистість боїться самотності, погано її переносить і в стосунках вміє тільки брати. Все найкраще ми робимо тоді, коли знаходимося на самоті з собою. А погано переносить самотність та людина, яка противна сама собі.

Процес психологічної зрілості відбувається етапами, точно так само як статеве дозрівання.

Ми ж не за ніч виростаємо? Тому, якісь критерії зрілості у людини вже можуть бути присутні, а щось потрібно напрацьовувати або позбуватись чогось. Напевно це не всі критерії зрілості. Спостерігайте за собою, своїм життям і доповнюйте цей список своїми маркерами психологічної зрілості.

Мар’яна Бенц

Comments

comments

 

Вам також може сподобатись:

See all posts

Додавайтесь в друзі!