Дослідження підсвідомості через арт-терапію. Що таке підсвідомість, її функція, мова підсвідомості, і для чого її досліджувати.

Гадаю, кожен з нас задумувався над питанням, чому ми отримуємо не все, що хочемо, а іноді навіть результати, зовсім протилежні бажаним.

Давайте дослідимо нашу підсвідомость через арт-терапію. А також, що таке підсвідомість, її функція, мова підсвідомості, і для чого її досліджувати.

Причиною безладу і страждань у житті людини є те, що  у більшості випадків вона не розуміє механізму взаємодії свідомості й підсвідомості.

Ще Зігмунд Фройд висунув теорію про позасвідоме й запропонував метафору, де психіка зображується як айсберг, верхівкою якого є свідомість, що займає 4–10% від основної частини психіки, а нижня, підводна частина — це наше позасвідоме, на яке припадає решта 90–96%.

Здоров’я, щастя, мир, радість супроводжують тільки тих людей, у яких свідомість і підсвідомість гармонійно взаємодіють між собою в часовому співвідношенні.

Іншими словами, життя людини водночас відбувається на двох рівнях: свідомому й підсвідомому. Свідомість особистості починає проявлятися приблизно з третього року життя, а от підсвідомість формується з моменту зачаття особистості. І вона має кілька завдань.

Основним завданням нашої підсвідомості є  створення й підтримання моделі реальності (моделі світу). Тобто жити в цьому світі й прагнути, щоб модель реальності відповідала самій реальності, — це головний, або генеральний, намір кожної людини.  І байдуже, що модель реальності невтішна або потребує корекції.

Друга функція підсвідомості — СТВОРЕННЯ ОСОБИСТОЇ ІСТОРІЇ (ДОЛІ).

Цим підсвідомість займається з самого нашого народження. У підсвідомості зберігається вся інформація про наше життя і про життя наших предків. Певне ставлення до себе й навколишнього світу ми отримуємо вже при народженні. Воно передається нам підсвідомо від наших батьків. Потім ми дорослішаємо, накопичуємо досвід, і наше свідоме ставлення до навколишнього світу постійно змінюється, але підсвідомість зазвичай дотримується поглядів, що сформувалися на самому початку життя. Якщо у вас в дитинстві була подія, що справила на вас сильне враження, знайте: якась частина вашого підсвідомого розуму надалі бачить те, що трапилося, очима дитини і впливає на ваше життя.

Третє завдання підсвідомості — захист.  Коли ваш світ створений, його необхідно підтримувати й захищати.

Неважливо, де ви знаходитесь і що робите, — внутрішній розум ні на мить не втрачає пильності. Він наш вірний захисник. Але часто ми дозволяємо йому стати нашим тюремщиком, і тоді він не дозволяє нам вийти за межі ним же створеного світу, причому з найкращих спонукань, піклуючись про наш спокій.

Четверте завдання підсвідомості — управління життєдіяльністю організму.

Наша підсвідомість керує всіма функціями організму через ЦНС, рефлекси й інстинкти, машинальні дії та звички.

Отже, ті думки й переконання, які тривалий час утовкмачувалися підсвідомості, проявляються в житті людини в формі середовища проживання, матеріального достатку, стану здоров’я, конкретної події в житті. Іншими словами, у підсвідомості людини записані програми, які притягують зовнішні обставини. І коли нам щось не подобається в нашому житті, то необхідно усвідомлювати свої підсвідомі життєві програми й трансформувати їх.

Щоб усвідомити підсвідому програму, потрібно знати мову нашої підсвідомості й уміти її розшифровувати. Що є мовою нашої підсвідомості? Це наші жести, міміка, слова, символи, образи.  Звідси крилатий вислів Сократа:  «Скажи мені щось, і я скажу хто ти». Наприклад, улюблена фраза більшості людей: «нічого собі!». Який посил несе в собі ця фраза?….:) Уживаєте таке словосполучення?! Воно означає, що в вашій підсвідомості записано «мені нічого не треба». А потім люди дивуються, чому ми не живемо, а виживаємо.

Ще одним інформативним пластом мови підсвідомості людей є образи й символи. Великий внесок у розуміння символів і образів здійснив К.Г. Юнг. Він писав: «Образ — це двері, які прокладають шлях у наше позасвідоме». І на цьому я б хотіла детальніше зупинити вашу увагу, бо саме через образи й символи здійснюється колосальний зовнішній вплив на нас. Насправді все, чим ми себе оточуємо в побуті, впливає на нас. Все, що ми бачимо й чуємо, пасивним чином програмує нас на успіх і щастя або на провал і пригніченість. Це проявляється в тому, які картини ми купуємо, з якими емблемами й символами носимо одяг, яку музику слухаємо, які казки читаємо дітям тощо.  У будь-якій ситуації людина знаходитиме ті образи, які вже сформовані й записані у її підсвідомості, залежно від тієї проблеми, яка для неї зараз актуальна. Тут проявляється закон притягування подібного. Образ, який знаходиться всередині підсвідомості, формує життя людини, її ставлення та сприйнятті тих чи інших подій.  Труднощі й проблеми в житті відповідають образам, записаним у підсвідомості людини.

Одним із найбільш дієвих методів дослідження підсвідомості є арт-терапія. Саме тому цей метод сьогодні здобув таку популярність. Сюди відносять такі прийоми як ізотерапія (малюнок), танцювально-рухова терапія, робота з метафоричними картами, пісочна терапія, мандало-терапія тощо.  Малюнок людини є її дзеркалом і відображає все те, що записано в нашій підсвідомості. Система символів і образів — це канал передачі інформації від нашої підсвідомості до свідомого.

Основне завдання арт-терапії — через образи, символи, колір донести терапевтові інформацію про проблему, що людина на нинішньому етапі життя.

Основні причини, що провокують проблеми в людей, не усвідомлюються ними, тобто вони не можуть їх свідомо вербалізувати, а отже й вирішити.

Друге завдання арт-терапії — терапевтична.

Через малюнок людина легко може виразити все, що їй наболіло й накипіло, минаючи его. Терапевтичний ефект полягає в очищенні підсвідомості, коли людина переносить на папір все, що криється в нетрях її підсвідомості. Нерідко це складно проговорити вербально через те, що у кожної людини є соціальний цензор, який проявляється у нашому его. Воно боїться бути осудженим, засоромитись, здатись не таким, відчути провину, втратити контроль тощо. А арт-терапія м’яко минає всі наші захисти, не руйнуючи нічого. А це означає, що наша підсвідомість впускає цей метод до себе в гості, бо пам’ятаєте третю функцію підсвідомості — захищати картину реальності.

Третім завданням арт-терапії є корекція.

Розуміючи значення, дію і вплив першообразів, ми можемо пасивно впливати на нашу підсвідомість, записавши в неї відповідний образ, який прокладе стежину до бажаних змін у житті людини.

Найважливіше те, що арт-терапевтична робота дозволяє проявити своє безсвідоме та налагодити з ним контакт. Це дає можливість досягти цілісності та покращити якість свого життя.

Мар’яна Бенц

Comments

comments

 

Вам також може сподобатись:

See all posts

Додавайтесь в друзі!