Колір — це потужне джерело енергії, яке впливає на нас ззовні постійно та невловимо. Дослідження кольору і його впливу на живі організми проводяться вже не одне століття, а принципи кольоротерапії були описані ще Авіценою, знаменитим персидським філософом і лікарем.

Лікувальні властивості кольору

Згідно з давньокитайською філософією, за кожен орган відповідає той чи інший колір. До прикладу, печінка споріднена з синьо-зеленим відтінком, серце забарвлене у червоний, нирки — у чорний, легені — у білий, селезінка та підшлункова — у жовто-оранжевий. Якщо людина споглядає колір, що має частотний резонанс з хворим органом, то це призводить до швидшого одужання.

У 1954 році вчений-анатом Бехер довів, що між оком і вегетативною нервовою системою існує прямий зв’язок. Саме тому багато хвороб можна лікувати кольором.

Червоний колір найлегше проникає через шкіру. Він лікує кір, допомагає при анемії, астмі, псоріазі та рожі. Корисним є і для гіпотоніків, адже підвищує артеріальний тиск.

Жовтий – покращує травлення, зміцнює нервову та ендокринні системи. Він допомагає концентрувати увагу і застосовується при хворобах сечового міхура, печінки та шлунку

Зелений колір буде корисним при бронхіті та артриті, пухлинах, язвах та діабеті. Окрім того, він очищує кров та укріплює серцево-судинну систему і стимулює роботу вилочкової залози, яка впливає на формування імунної системи.

Синій – відновлює зір і слух, допомагає звільнися від шкідливих звичок (наприклад паління). Цей колір застосовують при запальних процесах і болях. Він є ефективним при безсонні, кровотечах та деяких порушеннях серцево-судинної системи.

Голубий колір допомагає лікувати органи дихання та нервової системи. Також регулює роботу щитовидної залози і може зарадити при хворобах, пов’язаних з порушенням обміну речовин.

Фіолетовий колір впливає на підсвідомість, роботу мозку, в дозованій кількості лікує депресію. Також допомагає здоров’ю селезінки і покращує циркуляцію лімфи.

Психологія кольору і вплив на емоційний стан людини

Колір — це один з чинників, який формує та впливає на стан нашої психіки. Дослідження доводять, що асоціації щодо кольору здебільшого сформувалися ще на ранніх етапах нашої  історії, коли люди пов’язували темно-синій відтінок з ніччю, відповідно пасивністю, а яскраво-жовтий з сонячним світлом і пробудженням.

Відомий психолог і фізіолог Люшер встановив зв’язки між вибором улюбленого кольору та індивідуальними психологічними особливостями людини. Створений Люшером кольоровий тест тепер є корисним не лише психологам, а й маркетологам, іміджмейкерам та дизайнерам. Їм чудово відомо, як, зміннючи яскравість та насиченість окремих основних кольорів (синього, червоного, зеленого і жовтого) а також додаючи до них інші фарби, можна створити практично будь-який психологічний вплив.

Психологія кольору в одязі може допомоти вам справити потрібне враження та сприяти досягненню цілей

Наприклад, червоний колір є втіленням життєвої сили і впевненості. Він допомагає при депресіях, меланхолії, додає впевненості.

Наявність жовтих речей у гардеробі підніме вашу самооцінку та допоможе виховати в собі волю.

А якщо вам потрібно підвищити свою стресостійкість, зняти напруження та відчувати спокій і мир — користуйтеся впливом зеленого.

Голубий колір допомагає розкрити творчий потенціал і покращує пам’ять. Світло-синій та блакитний означають тишу, спокій, безмежність. А от темно-синій навпаки – тривогу та хвилювання. Якщо вам потрібно втамувати емоції або стримати пристрасть, тоді одягайтесь у відтінки синього. Тільки пам’ятайте, що цей колір гасить усі емоції — у тому числі й позитивні.

Психологія кольору в інтер’єрі

Щоб жити в гармонії з собою і оточуючим світом, треба вміти правильно розставляти кольорові акценти у власному просторі. Існує ціла наука, яка так і називається – психологія кольору в інтер’єрі. Отож, що варто знати, плануючи ремонт у квартирі чи офісі?

При виборі кольору для кухні та їдальні краще звернути увагу на землисті барви, бо вони створюють обстановку комфорту. Оранжевий і червоний в інтер’єрі  стимулюватимуть апетит. А синій навпаки знижуватиме його, саме тому його рідко використовують для оформлення простору кухні. Доречі, про «апетитні» і «несмачні» кольори прекрасно відомо й маркетологам, зверніть увагу як часто використовується психологія кольору в рекламі.

Для дизайну спальні психологи радять зупинити свій вибір на кольорах, що заспокоюють і розслабляють: синьому, зеленому, світло-коричневому. А от червоного чи яскраво-жовтого в цьому приміщенні краще уникати. Романтичний настрій у спальні вам допоможуть створити персиковий, кораловий, рожевий та бордовий відтінки.

З найбільшою увагою зазвичай обираються відтінки для вітальні. Враховується розмір приміщення, освітлення і звісно, психологія кольору в інтер’єрі цієї кімнати. Світлі барви зроблять простір візуально більшим і вільнішим, а темні – додадуть затишку і тепла. Якщо ви хочете щоб кімната виглядала привітнішою – зверніть увагу на бежевий, кремовий, жовтий відтінки, а щоб отримати більш формальний настрій приміщення – обирайте домінуючим кольором холодні відтінки, наприклад, сірий.

Одними з найкращих кольорів для дитячої кімнати є жовтий та оранжевий, адже вони допомагатимуть дітям розвиватися, навчатися і пізнавати нове. Якщо ви хочете заспокоїти нервову систему своїх нащадків і додати їм відчуття стабільності та захищеності – психологи радять використати зелений колір в інтер’єрі кімнати. А от чорний – протипоказаний для дитячої.

Доречі, батькам корисно буде дізнатися не лише про психологію кольору в інтер’єрі дитячої кімнати, а й про те, що зараз на душі у їхньої дитини.

Психологія кольору в дитячих малюнках

Якщо уважно поспостерігати яким олівцями та фарбами  у своїй творчості найчастіше користується ваш малюк, можна багато чого довідатися про його внутрішній світ, емоційний стан і характер.

Зелений, салатовий — дитина незалежна, наполеглива, вперта. Це колір спокою (або прагнення до спокою і безпеки) та рівноваги. Зелений колір часто обирають творчі натури та ідеалісти.

Жовтий, помаранчевий — символи позитивних емоцій, безтурботності та допитливості. Жовтий зазвичай люблять оптимісти та лідери і загалом цей колір – один з оптимальних дитячих виборів, він свідчить про сприятливу атмосферу вдома і в школі.

Синій — дитина спокійна і врівноважена. Але часом цей відтінок може говорити про певну тривожність і підсвідоме прагнення до спокою. Пам’ятайте, що синій часто «нав’язують» хлопчикам, тому вони можуть обрати його за звичкою. Малюк, який тягнеться до темних відтінків синього, може страждати на меланхолію або просто бути чимось засмученим.

Червоний — показує як силу волі, так і агресію та можливе перезбудження. Він у пошані у сміливих та пристрасних людей. Діти, які обожнюють бордові та червоні відтінки, можуть бути експресивними та дещо неврівноваженими.

Рожевий — знак мрійливості та романтики. Це колір добрих, витончених та емоційних натур, рожеві відтінки заспокоюють дітей.

Чорний може бути символом протесту і пригніченості. Цю барву обирають сміливі і суворі люди, а також консерватори і діти, які відчувають потребу у змінах.

Коричневий — повільність, і уважність. Може вказувати на те, що дитина часто відчуває негативні емоції, але водночас це відтінок людей з твердим характером.

Сірий для дітей це все одно що відсутність барви, тобто байдужість. Дитина може намагатися не помічати того, що її непокоїть. Любителі сірого зазвичай дещо недовірливі але розсудливі та надійні люди.

Фіолетовий – малюк любить фантазувати, він емоційний та чутливий. Фанати фіолетового нерідко потайливі і хитрі.

Ось таким цікавим та багатогранним є вплив кольорів на наше з вами життя. А знання про психологію кольору варто використовувати на власну користь, адже це один із багатьох методів арт-терапії, які може застосувати будь-яка людина!

Мар’яна Бенц

 

+38 (067) 340 04 99

©2019 Центр практичної психології «Ладаниця»